Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Chociaż niektóre elementy wyposażenia akwarium dodatkowo ozdabiają wnętrze i nadają mu egzotyczny charakter, nie jest ono tylko elementem dekoracyjnym. Właściciele rybek twierdzą, że obserwowanie  spokojnie pływających zwierząt wycisza i relaksuje. Akwarium, ze względu na swój rozmiar i ciężar musi być ustawione na specjalnej szafce, której wymiary utrudniają ustawienie w pomieszczeniu. Podpowiadamy kilka miejsc, w których można postawić mebel.

 

Daleko od okien

Jeżeli pozwala na to rozmiar pokoju, umieść akwarium daleko od okien. Światło słoneczne nie jest szkodliwe dla rybek, jednak wspomaga rozwój glonów. Kiedy szyba akwarium całkowicie nimi zarośnie, nie tylko trudno będzie oczyścić zbiornik, ale także woda stanie się mętna. Tym samym rybki, stanowiące główną ozdobę, będą mniej widoczne. Z tego powodu szafka pod akwarium powinna znajdować się w miejscu, do którego nie docierają ostre promienie słoneczne. Rybki nie potrzebują całkowitej ciemności, dlatego warto zainstalować dodatkowe oświetlenie z filtrami UVB i UVA. Rozjaśni ono wnętrze zbiornika, a dodatkowo pomoże w walce z nieestetycznymi glonami.

 

Z dala od źródeł ciepła

Akwarium nie powinno znajdować się blisko źródeł ciepła, takich jak kaloryfer lub kominek. Jeżeli jednak odsuniesz szafkę od okna, automatycznie oddalisz ją także od grzejnika. Zbiornik nie powinien znajdować się w pobliżu miejsc, które wydzielają dużo ciepła z tego samego powodu, co w przypadku dostępu do światła słonecznego. Wysoka temperatura sprzyja rozwojowi glonów, które mogą szybko rozmnażać się w sprzyjających dla nich warunkach. Dlatego lepiej jest zadbać nie tylko o wygląd akwarium, ale także o zdrowie i samopoczucie mieszkających w nim rybek. Warto odsunąć szafkę w kąt pomieszczenia, ale wyposażyć zbiornik w specjalne oświetlenie. Nie tylko rozjaśni ono wnętrze akwarium, ale także odpowiednio nagrzeje wodę.

Z dostępem do gniazdka elektrycznego

Wybierając miejsce na szafkę pod akwarium, zwróć uwagę, czy w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wiele elementów wyposażenia, między innymi filtr czy oświetlenie, musi mieć stały dostęp do prądu. Umiejscowienie zbiornika blisko gniazdka pozwoli uniknąć sytuacji, w której kable będą musiały być poprowadzone wzdłuż całego pomieszczenia. Jest to również dobry powód do ustawienia akwarium przy ścianie. Warto pamiętać, aby zostawić kilka centymetrów odstępu. Umożliwi to swobodne ukrycie przewodów za szafką.

 

Na równej i wytrzymałej podłodze

Odpowiednie miejsce na szafkę pod akwarium musi być idealnie równie. W przeciwnym wypadku woda może przelewać się ze zbiornika lub może się on nieznacznie kołysać. Taki ruch wody może być w niektórych przypadkach szkodliwy dla rybek. Dlatego upewnij się, że podłoga pod szafką jest równa i przede wszystkim wytrzymała. Akwarium z wodą i całym niezbędnym wyposażeniem może ważyć nawet 150 kg. Ze względu na swój ciężar często umieszczane jest w rogach pokoi lub pod ścianą, ponieważ tam podłoże jest bardziej wytrzymałe. W przypadku podłogi, która ustawiona jest na belkach, ustaw szafkę w poprzek nich. Dzięki temu drewno nie będzie pękać pod naciskiem akwarium.

 

Zwróć uwagę na hałas

Sprzęty znajdujące się w akwarium, takie jak oświetlenie czy filtr, mogą wydawać dźwięki o różnym natężeniu. W ciągu dnia nie powinny przeszkadzać w codziennym życiu, jednak może się okazać, że w nocnej ciszy stają się bardzo uciążliwe. Hałas wydobywający się z wnętrza akwarium może przeszkadzać w odpoczynku, dlatego warto umieścić zbiornik z dala od sypialni. Niektóre osoby uważają jednostajne dźwięki urządzeń filtrujących i plusk wody za uspokajające i relaksujące. Wtedy akwarium można umieścić w dowolnym miejscu, jeżeli tylko wszyscy domownicy wyrażą na to zgodę.

Akwarium na odpowiedniej wysokości

Wysokość szafki pod akwarium dopasuj do wzrostu wszystkich domowników. Dzięki temu każdy będzie mógł swobodnie nakarmić rybki lub popatrzeć, jak pływają. Jeżeli jednak w domu znajdują się małe dzieci, akwarium powinno znajdować się poza ich zasięgiem. Szafka powinna umożliwić Ci również czyszczenie akwarium, dlatego nie może być za wysoka. Zwróć również uwagę, czy zbiornik znajduje się daleko od kuchni lub łazienki. Bliskość tych pomieszczeń może okazać się przydatna podczas wymiany wody. Czyszczenie powinno się przeprowadzać maksymalnie co dwa tygodnie. Jeżeli masz duże akwarium, wynoszenie wody w pojemnikach może być uciążliwe, a nieduża odległość do kuchni lub łazienki umożliwi Ci wymianę za pomocą węża.

 

Z dala od źródeł hałasu

Ryby bywają bardzo wrażliwe na nadmierny hałas. Jeżeli ustawisz akwarium w przejściu między pokojami lub blisko źródła głośnych dźwięków, zwierzęta mogą się chować. Płochliwe rybki nie staną się ozdobą pomieszczenia, jeżeli trudno je będzie dostrzec. Dlatego zadbaj, aby zbiornik nie znajdował się w miejscu, gdzie nieustannie przebywa wielu ludzi. Możesz zdecydować się na ustawienie akwarium we wnęce w ścianie, co pozwoli również zaoszczędzić miejsce i stworzyć rybom zaciszny kąt. Pamiętaj, aby zostawić wystarczająco wolnej przestrzeni do karmienia zwierząt i sprzątania zbiornika. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments