Ostatnio aktualizowane: 26.02.21

 

Jeśli myślisz o założeniu akwarium, z pewnością w Twojej głowie pojawiło się pytanie dotyczące tego, jakie akcesoria są przydatne. Co trzeba kupić, aby woda w zbiorniku miała odpowiednie właściwości i jakość, akwarium ładnie się prezentowało, a znajdujące się w nim rybki miały zapewnione odpowiednie warunki do życia? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Przeczytaj go i dowiedz się, co o akcesoriach musi wiedzieć każdy początkujący akwarysta.

 

Filtr do wody

Większośc osób zdaje sobie sprawę z tego, że do zapewnienia dobrej jakości wody niezbędny jest sprawnie działający filtr. To urządzenie oczyszcza wodę w zbiorniku, dzięki czemu nie mętnieje ona tak szybko. W zbiorniku nie rozwijają się szkodliwe bakterie, które mogłyby źle wpływać na zdrowie ryb. Jeśli nie będziemy używać dobrego filtra, woda nie tylko szybko zmieni swój początkowy kolor, ale też zacznie nieprzyjemnie pachnieć. W sklepach można znaleźć różne rodzaje filtrów: mechaniczne, biologiczne i chemiczne. 

 

Grzałka do wody

Woda w zbiorniku powinna mieć określoną temperaturę, w zależności od tego, jakie rybki znajdują się w środku. Utrzymanie jej bez dodatkowego urządzenia jest właściwie niemożliwe, dlatego też ważnym wyposażeniem każdego akwarium jest grzałka do wody. Dzięki niej możemy ustawić preferowaną temperaturę i tym samym zapewnić nie tylko rybom, ale też umieszczonym w środku roślinom warunki do życia możliwe najlepiej przybliżone do naturalnych. Wybierając grzałkę do swojego zbiornika, trzeba pamiętać o dostosowaniu jej wydajności i dokładnym ustawieniu. 

Odmulacz

Zdaniem większości akwarystów dobry odmulacz do akwarium to wyposażenie, bez którego bardzo trudno utrzymać czystość w zbiorniku. Nietrudno się z tym nie zgodzić. Sprzęt tego typu pozwala skutecznie usunąć zabrudzenia, które zgromadziły się na dnie, bez konieczności wylewania całej wody, przenoszenia ryb i dokładnego czyszczenia akwarium. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju odmulacze, bez trudu powinniśmy nabyć model odpowiadający w pełni naszym potrzebom.

 

Oświetlenie 

Stosunkowo często zapominamy o tym, że akwarium powinno mieć odpowiednie oświetlenie. Jest to ważne nie tylko dlatego, że dobrze oświetlony zbiornik ładnie się prezentuje i zwraca większą uwagę gości. Przede wszystkim istotne jest to, że żyjące w środku ryby potrzebują światła, aby dobrze się czuć. Wybierając oświetlenie do akwarium, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, a mianowicie: wielkość zbiornika i jego wysokość, rodzaj znajdujących się w środku roślin i to, na jakim efekcie nam zależy. W sklepach zoologicznych można znaleźć różnego rodzaju świetlówki LED, lampy i specjalne moduły. Te ostatnie mają wysoką klasę szczelności, która wynosi zwykle IP68, co oznacza, że są dobrze chronione przed wpływem wilgoci, której, jak wiadomo, nie brakuje w akwarium. Moduły LED-owe można zamontować na różne sposoby. Są one dostępne nie tylko w standardowych kolorach, ale też bardziej wyszukanych barwach. 

 

Ozdoby

Kompletując akcesoria do akwarium, nie można zapomnieć o efektownie wyglądających ozdobach. Najbardziej popularne są małe budowle zrobione z ceramiki czy żywicy poliestrowej. Wspomniane materiały wykazują odporność na działanie wilgoci i słonej wody, więc na długo zachowują swój początkowy wygląd. Jeśli wybierzemy zamki o otwartej konstrukcji, zapewnimy rybom dodatkowo atrakcję. Będą mogły one wpływać do środka, co urozmaici im codzienność. Popularnymi ozdobami akwariowymi są też konary, skały czy kamienie występujące w różnych kolorach. Wybór tego typu dekoracji jest naprawdę duży i to zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez Internet.

Rośliny 

Jeśli chcemy, aby zbiornik ładnie się prezentował, koniecznymi dodatkami są roślinki. Nie mogą być one jednak dobierane tylko na podstawie wyglądu, muszą być dostosowane do ryb, jakie znajdują się w zbiorniku. Trzeba wziąć też pod uwagę temperaturę panującą w akwarium. Jeśli będzie ona zbyt wysoka lub zbyt niska dla danej rośliny, nie będzie ona dobrze rosła i może stosunkowo szybko zwiędnąć i stracić swój początkowy wygląd. Rośliny są nie tylko efektownie wyglądającym dodatkiem, ale też mają inną zaletę. Odpowiednio dobrane stanowią źródło cennych składników naturalnych dla naszej ławicy.

 

Tła strukturalne

Wielu osobom podobają się tła strukturalne, które są zrobione ze specjalnego, odpornego na wilgoć materiału. W związku z tym nie niszczą się szybko, więc nie trzeba ponosić kosztów związanych z ich wymianą. Najczęściej na tłach strukturalnych prezentowane są skały i kamienie, popularnym motywem jest też roślinność. Z uwagi na to, że tło ma zazwyczaj nieregularną strukturę, sprawia, że zbiornik zyskuje głębię. Wygląda on na większy i bardziej przyciąga wzrok.

Jak widać, jest wiele akcesoriów, w które może, a czasami nawet musi wyposażyć się początkujący akwarysta. Warto dobrze zagospodarować swoje akwarium, aby od początku ładnie ono wyglądało, a ryby miały idealne warunki do życia.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments