Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

Poniżej przedstawiamy listę, na której znajdziesz rasy średnich psów wraz z opisem ich charakteru i potrzeb. Ten artykuł może okazać się przydatny dla osób, które zastanawiają się nad zakupem czworonoga i chcą dowiedzieć się, które z ras cieszą się popularnością.  

 

Beagle

Beagle to pies używany do polowań, który stosunkowo niedawno stał się zwierzęciem domowym. To zwierzę mające dużo energii, które potrzebuje dużej przestrzeni do tego, żeby się wyszaleć. Psu trzeba każdego dnia zapewnić odpowiednią dawkę ruchu, która jest całkiem spora. W związku z tym Beagle nie jest polecany dla osób, które prowadzącą siedzący tryb życia, a po pracy wolą usiąść przed telewizorem, zamiast wyjść na długi spacer i pobawić się ze zwierzęciem. Beagle uwielbiają aportować, z uwagi na instynkt myśliwski mogą gonić za zwierzętami czy innymi rzeczami. Z charakteru są łagodne i przyjazne dla ludzi, są odważne, pełne energii i mają wesołe usposobienie. Psy tej rasy mocno przywiązują się do właściciela. 

Border Collie

Wesołym usposobieniem i dużym temperamentem odznacza się Border Collie. Jest to pies uległy i oddany wobec właściciela, a jednocześnie stanowczy podczas pracy ze stadem. Z uwagi na to, że nie jest agresywny w stosunku do ludzi, nie nadaje się na stróża. Ma on łagodny, przyjacielski charakter, więc będzie dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. Border Collie to pies mający dobrą kondycję, który lubi bawić się z równymi sobie pod tym względem. Osoby decydujące się na zakup tej rasy muszą mieć świadomość, że zwierzę potrzebuje sporo codziennego ruchu i nie wystarczy sam długi spacer. Psu trzeba też zapewnić wysiłek umysłowy. Zwierzę pozostawione samo na dużej przestrzeni będzie się nudziło i może np. niszczyć ogródek. Niektórzy właściciele przeglądają dostępne w sklepie kojce dla psa, chcąc zapewnić czworonogowi bezpieczne miejsce do przebywania na czas ich nieobecności. Bordery są zwierzętami emocjonalnymi, pokazują swoją miłość i oddanie i uwielbiają przebywać ze swoim właścicielem.

 

Buldog angielski 

Buldog angielski to rasa pochodząca z Anglii, wyhodowana w XVIII wieku. Pies ten nadaje się do towarzystwa i odstraszania. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zwierzęta te mają skrócony pysk i krępą budowę ciała, dlatego też często mają problem z oddychaniem. Należy mieć to na względzie szczególnie latem, kiedy temperatura jest wysoka. W takich warunkach nie zaleca się długich, męczących spacerów. Psy te mają wiele chęci do zabawy, ale właściciel musi ustalić ich limit, w trosce o zdrowie swojego czworonoga. Buldogi angielskie są z natury łagodne i wesołe, darzą swoich właścicieli ogromną miłością. Są cierpliwe wobec dzieci, dlatego nadają się do rodziny. Psy tej rasy bywają dominujące, więc właściciele muszą wykazać się stanowczością chcąc odpowiednio je wychować. 

 

Bulterier

Bulteriery to pewne siebie i niezależne psy, które bywają bardzo uparte. W związku z tym ta rasa jest polecana dla osób, które mają doświadczenie w prowadzeniu czworonogów i wiedzą, jak radzić sobie z problemami, albo przynajmniej są skłonni współpracować z behawiorystami i poświęcać odpowiednio dużo czasu swojemu psu. Bulteriery są przyjaźnie nastawione do ludzi, jednak miewają problemy z agresją wobec innych psów (dotyczy to w szczególności zwierząt, które nie przeszły odpowiedniej socjalizacji). Czworonogi te uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu i potrzebują stosunkowo dużo ruchu. 

 

Cocker Spaniel

Na liście popularnych psów średnich ras nie mogło zabraknąć Cocker Spaniela, który jest piękną rasą budzącą zachwyt wielu osób. Zwierzęta te mają sporo energii i czasami wykazują dominujący charakter. Z tego też powodu ta rasa jest polecana osobom, które są stanowcze i mają doświadczenie w wychowywaniu psów. Cocker Spaniele są polecane dla rodzin, które lubią spędzać czas aktywnie, a także tych, którzy są spokojniejsi i doceniają domowe zacisze. Psy tej rasy są żywe, energiczne i przyjacielsko nastawione do ludzi. Zwierzęta mocno przywiązują się do właścicieli. Choć potrzebują dobrego szkolenia, aby nauczyć się dyscypliny, jednocześnie są wrażliwe, dlatego wymagają stosowania łagodnych metod.

Shiba Inu

Shiba Inu to w tłumaczeniu mały pies, który w rzeczywistości osiąga wagę do 13 kg. Jest on najmniejszym przedstawicielem japońskich ras. Zwierzęta te uwielbiają długie spacery i to niezależnie od pogody. Wychodzą chętnie na zewnątrz także wtedy, kiedy pada deszcz. Ze względu na to, że lubią aktywność, psy te dobrze sprawdzą się u osób, które biegają czy jeżdżą na rowerze. Shiba Inu to lojalny przyjaciel, który ma łagodne usposobienie nie tylko do ludzi, ale także do zwierząt, pod warunkiem, że jest przyzwyczajony do danych osobników. Psy te wymagają odpowiedniego szkolenia, które należy przeprowadzić jak najwcześniej, aby uniknąć pojawienia się negatywnych zachowań.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments