Ostatnio aktualizowane: 05.12.20

 

Jak twierdzą specjaliści, kontakt ze zwierzętami ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak nie wszyscy mogą stać się właścicielem psa czy kota. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w akwarium z rybkami. Dlaczego? Oto kilka najważniejszych powodów.

 

Sposób na odstresowanie się i wyciszenie

Akwarystyka staje się coraz bardziej popularnym hobby, m.in. ze względu na możliwość wyciszenia się i odstresowania. Przeprowadzono wiele badań naukowych, które wykazały, że obserwowanie pływających w akwarium rybek działa uspokajająco, możemy dzięki temu zapomnieć o problemach i nerwowych sytuacjach. Nierzadko słyszy się, że oglądanie tego, co dzieje się w akwarium, działa niemal tak samo skutecznie, jak medytacja. Osoby, które zdecydowały się na hodowanie rybek potwierdzają, że ich dotychczasowe życie się zmieniło, bo nie odczuwają już tak dużego stresu i zawsze znajdują chwilę, żeby się wyciszyć czy nabrać dystansu do określonych sytuacji. Z tego powodu akwarium często pojawia się w miejscach użyteczności publicznej, np. restauracjach czy hotelach.

 

Rybki to odpowiedni wybór dla zapracowanych osób

Większość zwierząt domowych wymaga stosunkowo dużo uwagi. Psy trzeba regularnie wyprowadzać na spacery, a właściciele kotów muszą pamiętać o choćby o sprzątaniu kuwety. Konieczne jest ponadto systematyczne odrobaczanie, wizyty kontrolne u weterynarza, kąpanie pupila, podcinanie pazurów i sierści, czesanie itp. Nie każdy z nas ma na to odpowiednio dużo czasu, trzeba też być gotowym na związane z wymienionymi obowiązkami wydatki. Osoby zapracowane mogą bez przeszkód zdecydować się na hodowlę rybek. Ich karmienie czy wymiana wody to czynności, które nie zajmują dużo czasu. Jeśli wybieramy się np. na jedno- czy dwudniowy wyjazd, nie musimy prosić nikogo o pomoc w opiece nad pupilem. Rybki nie wymagają ciągłego kontaktu z człowiekiem i nasza nieobecność przez cały dzień nie wpłynie negatywnie na ich samopoczucie czy zdrowie. Oczywiście konieczne jest stworzenie im odpowiednich warunków do życia, co wiąże się z zakupem zbiornika o odpowiedniej pojemności, karmy, roślin i podłoża, szafki pod akwarium i kilku innych elementów. Jednak koszty związane z utrzymaniem rybek nie są wysokie, nie nadwyręży to znacząco domowego budżetu.

Brak ryzyka szkód w mieszkaniu

Kiedy w domu pojawia się kot lub pies, zwiększa się ryzyko szkód w mieszkaniu, takich jak podrapana kanapa, pogryzione meble i odrapane ściany lub drzwi. Nie jest to istotny problem, jeśli mieszkamy we własnym domu, jednak w przypadku osób wynajmujących mieszkanie sytuacja jest bardziej skomplikowana. Często zdarza się, że właściciele szukają lokatorów bez zwierząt, bo boją się o zniszczenie swojej własności. Pod tym względem rybki są znacznie mniej kłopotliwe, przez cały czas znajdują się w akwarium. Nie tylko nie wymagają one wychodzenia na spacery i zabaw, ale również nie brudzą, nie hałasują i nie wywołują alergii.

 

Łatwa opieka

Opieka nad rybkami nie jest bardzo trudna, dlatego założenie swojego akwarium to dobra propozycja dla osób niezdecydowanych. Zajmowanie się zwierzętami to duża odpowiedzialność, dlatego nie możemy podejmować pochopnych decyzji o braniu ich do swojego domu. Co prawda do hodowli rybek należy się dobrze przygotować, ale jest to znacznie mniej skomplikowane niż zajmowanie się innymi zwierzętami domowymi. Na założenie akwarium bardzo często decydują się rodzice, którzy chcą w ten sposób pokazać swoim dzieciom, czym jest odpowiedzialność. Maluch z niewielką pomocą dorosłych na pewno poradzi sobie w opiece nad rybkami, a akwarystyka może stać się nawet jego hobby. Według ekspertów dbanie o akwarium pomaga dzieciom w skupieniu się na nauce, zachęca do rozwijania swoich zainteresowań, ponadto ma pozytywny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Dodatkowo maluchy uczą się wrażliwości.

 

Pomoc w leczeniu różnych chorób

Bardzo ciekawe jest to, że rybki pomagają w leczeniu wielu różnych chorób. Poleca się je zwłaszcza osobom borykającym się z nadciśnieniem, depresją, a także schorzeniami serca. Tak jak już zostało wspomniane, obserwowanie rybek wycisza i uspokaja, co wpływa na obniżenie ciśnienia. Oglądając akwarium, zaczynamy lepiej radzić sobie z napięciem emocjonalnym, w dodatku zaczynamy pozytywniej patrzeć na swoje życie i przyszłość. Co więcej, wypełniony wodą zbiornik działa podobnie, jak nawilżacz powietrza, w efekcie czego wilgotność w pomieszczeniu utrzymuje się na odpowiednim poziomie. To ułatwia nam oddychanie, w szczególności zimą, gdy przez wiele godzin ogrzewamy dom.

Ciekawa dekoracja wnętrza

Dobrze urządzone akwarium jest dodatkową ozdobą wnętrza. Warto umieścić je w widocznym miejscu, będzie zwracać uwagę nie tylko domowników, ale i gości. Niekiedy na hodowlę rybek decydują się właściciele firm, gdyż w ten sposób stają się postrzegani jako bardziej wiarygodni partnerzy biznesowi. W kulturach Dalekiego Wschodu ryby są symbolem bogactwa oraz dostatku, mają one zapewniać swoim właścicielom bogactwo, pomyślność i zdrowie.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments