Ostatnio aktualizowane: 05.12.20

 

Pies jest dodatkowym członkiem rodziny, a jego posiadanie wiąże się z koniecznością wyprowadzania go na smyczy. Jeśli nie wiesz co zrobić, by pies na spacerze zachowywał spokój i szedł przy nodze, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Dowiesz się również, jak mieć dobre relacje z pupilem, oraz jak nauczyć go prawidłowych zachowań.

 

Zapoznanie ze smyczą

Smycz możemy spróbować przypiąć, gdy zwierzak oswoi się najpierw z obrożą. Jeśli na początku podsuniemy mu ją na podłodze, będzie mógł ją obwąchać. W sytuacji, gdy przypięta obroża będzie powodować, że nasz pupil jest wyraźnie rozdrażniony i zaniepokojony, trzeba odwrócić jego uwagę pokazując mu ulubione zabawki. Należy zaznaczyć, że powinniśmy się decydować na smycze dla psa, które są wykonane z materiału jednocześnie mocnego, trwałego, ale i elastycznego. Zapięcie również powinno być mocne, by pies nie mógł zerwać się ze smyczy.

Nie możemy zapominać, aby po każdym ćwiczeniu, gdy psiak zachowa się  odpowiednio nagradzać go jakimś smakołykiem. Każde następne ćwiczenie, gdy zwierzak ma przypiętą smycz, powinno być coraz dłuższe. Pierwsze ćwiczenia warto wykonywać w domu i powinny mieć formę zabawy. Pozytywne skojarzenia sprawią, że zwierzak już na samym początku nie zrazi się, a nauka i oswajanie nie będą trwały długo. Zwracamy jedynie uwagę, żeby pupil nie gryzł smyczy. Celem spacerów po domu jest zachęcenie do podążania za właścicielem. Zwierzak powinien zapamiętać, że gdy ma smycz musi pilnować się właściciela.

Pierwsze wyjście na smyczy

Pierwszy spacer wiąże się dla psa z nowymi rzeczami, zapachami oraz silnymi emocjami. Podekscytowane zwierzę zupełnie inaczej będzie się zachowywać niż w domu. Z pewnością na początku spacery będą możliwe jedynie na luźnej smyczy, co oznacza dla psa, że swobodnie może zwiedzać okolice i węszyć. Jednak to osoba, która wychodzi z psem nadaje kierunek oraz tempo marszu. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której to pies będzie ciągnąć i szarpać smycz.

 

Nauka chodzenia

Gdy pies chodzi przy napiętej smyczy, a właściciel za nim podąża, pies jest uczony, że aby iść, należy ciągnąć właściciela. Dlatego nie możemy dopuszczać do takich niepożądanych sytuacji. Aby nie utrwalały w zwierzaku nieprawidłowych zachowań. Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż nic nie przychodzi bez pracy. Poza tym powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na spacery niż dotychczas. Warto, aby przed taką nauką pies się trochę wybiegał. Jednak nie może całkiem opaść z sił. Dodatkowo w domu możemy zadbać o naukę reagowania na sygnał typu gwizd lub cmoknięcie, które będzie informacją o tym, że psiak powinien podążać za nauczycielem. 

 

Chodzenie przy nodze

Istotna jest tutaj konsekwencja, gdyż na początku psiak może się opierać, buntować, Jest to dla niego nowość, a chodzenie przy nodze właściciela wcale nie jest takie proste. Oprócz konsekwencji ważne jest nagradzanie psa, zwłaszcza na samym początku nauki, a nagroda powinna być dla niego bardzo atrakcyjna. Później, z czasem należy ograniczyć takie nagradzanie, aby pies otrzymywał nagrodę rzadziej, a na samym końcu nagrodą powinna być już sama pochwała. Wówczas chodzenie przy nodze podczas spaceru powinno być dla psa oczywistą sprawą.

Psa możemy nauczyć chodzić przy naszej nodze używając smyczy automatycznej. Jednak to wymaga dużego refleksu właściciela, gdyż psa należy nagradzać za to, że nie rozwija smyczy lub za to, że powraca do nogi, zanim smycz zdąży się naprężyć. Innym sposobem, by zwierzak chodził przy nodze jest to, byśmy przekąskę, którą mamy w dłoni, co jakiś czas podnosili na wysokość klatki piersiowej. Jest to nauka dzięki której pupil uczy patrzeć się na właściciela. Przysmak podajemy, gdy zwierzak nie ciągnie i nawiązuje kontakt wzrokowy ze swoim panem.

Odpowiednia komunikacja 

Często właściciele nieodpowiednio komunikują się ze swoimi zwierzakami, a odpowiednia komunikacja to podstawa utrzymania właściwej relacji między psem i jego opiekunem. Psiaki są mądre i szybko się uczą. Dlatego, gdy zwierzak ciągnie za smycz nie można mu no to pozwalać i trzeba to zakomunikować. Może to być nieco trudniejsze, gdy mamy do czynienia nie ze szczeniakiem tylko dużym psem, ale jest wykonalne. Należy wydawać jasne komendy. Zdarzy się, że dane zdanie będzie trzeba powtórzyć kilkukrotnie, aż pupil zrozumie czego od niego oczekujemy. Ważne jest to, by to była jedna komenda, a nie kilka na raz. Poza tym nigdy nie powinniśmy krzyczeć lub używać siły, gdyż nie zadziałają, a skutek może być zupełnie odwrotny od zamierzonego. Zazwyczaj właśnie nieporozumienia wynikają z tego, że nie umiemy wyjaśnić psu, czego oczekujemy. W związku z tym nie ciągnijmy psa za smycz bez wydania polecenia. Zawsze powinniśmy skupić uwagę psa na sobie i wówczas możemy go ukierunkować i wydawać komendy.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments