Ostatnio aktualizowane: 10.07.20

 

Króliki domowe to słodkie zwierzątka, o których marzy sporo osób. Opieka nad nimi jest jednak wymagająca, dlatego przed podjęciem decyzji o kupnie królika, warto dowiedzieć się istotnych rzeczy na temat jego pielęgnacji. Jak przygotować klatkę dla zwierzęcia? Ile czasu trzeba poświęcać mu w ciągu dnia i jak częste są wizyty u weterynarza? 

 

Odpowiednie przygotowanie, czyli potrzebne akcesoria dla królika

Do najważniejszych kwestii można zaliczyć przygotowanie klatki i wszystkich niezbędnych akcesoriów na przyjęcie królika. Osoby, które po raz pierwszy będą w swoim domu gościły takie zwierzątko mogą nie wiedzieć, czego dokładnie ono potrzebuje. Podstawowym wyposażeniem jest klatka dla królików, która powinna być na tyle duża, aby pupil czuł się swobodnie. Najlepiej, jeśli jest ona otwierana od góry i od boku, bo wtedy łatwiej się ją czyści. Razem z klatką zwykle otrzymujemy też drobne akcesoria, takie jak paśnik, poidełko i miska na karmę. Przydatne są też różnego rodzaju konstrukcje np. domki, w których zwierzę może się skryć i odpocząć. Aby królik się nie nudził warto kupić mu zabawki. Popularne są kule z trawy morskiej i wikliny, a także tunele korkowe.

Zabawa – ile czasu potrzebuje królik domowy?

Zakup zwierzęcia to odpowiedzialna decyzja, bo opieka nad nim wymaga systematyczności. Królik to zwierzę, które zazwyczaj jest najbardziej aktywne rano i wieczorem, wtedy warto się z nim pobawić. Pamiętajmy też, że ciągłe przebywanie w klatce nie jest dla niego dobre, więc codziennie trzeba go wypuszczać, choćby na godzinę, ale zalecane jest dłużej, aby mógł pobiegać po większym pomieszczeniu. Jeśli nie będziemy tego robić, królik stanie się nerwowy i mogą pojawić się inne problemy zdrowotne. Wypuszczając pupila trzeba pamiętać, aby mieć go pod kontrolą, szczególnie na początku, bo może on uszkodzić różne przedmioty, w tym przewody (co może być dla niego niebezpieczne). Codzienny ruch jest ważny, bo dzięki niemu można zapobiec zwyrodnieniu kręgosłupa czy nadwadze. Zwierzę potrzebuje kontaktu ze swoim właścicielem i musi mieć urozmaiconą codzienność, a dokładniej kontakt z bodźcami z zewnątrz. 

 

Królik domowy, kiedy mamy w domu dzieci

Czy królik domowy to dobry wybór, kiedy mamy w swoim domu dzieci? I tak, i nie. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że choć zwierzęta wyglądają bardzo przyjemnie i w związku z tym prawie każdy marzy o ich przytuleniu, nie lubią one podnoszenia. Dzieciom, szczególnie małym, trudno wytłumaczyć, że królik nie ma ochoty na czułości. Jeśli nasza pociecha będzie na siłę próbowała przekonać do siebie zwierzę, może je ono podrapać. Trzeba też podkreślić, że króliki potrzebują spokoju i dlatego nie najlepiej znoszą hałas, cenią sobie też samotność. Pociecha, która ma bardzo dużo energii i jest ciekawa świata może więc nie być dla niego najlepszym opiekunem. Oczywiście, decyzję o zakupie królika do domu, w którym mieszkają dzieci należy podjąć indywidualnie, mając na uwadze zarówno potrzeby zwierzęcia, jak i oczekiwania maluchów.

Wizyty u weterynarza

Królik wymaga odpowiedniej opieki i nie mamy tutaj na myśli jedynie codziennej aktywności poza klatką, karmienia i wspólnej zabawy. Obowiązkiem każdego właściciela jest też dbanie o zdrowie swojego pupila. Króliki są delikatne, więc jeśli coś w ich zachowaniu czy wyglądzie zaczyna nas niepokoić, warto szukać pomocy u osoby z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Sygnałem alarmowym może być m.in.: kichanie, guzki i rany na skórze, rozwolnienie czy inne problemy z wypróżnianiem. Chorobą będącą śmiertelnym zagrożeniem dla królika jest wirusowa myksomatoza. Aby się przed nią ochronić należy regularnie szczepić naszego pupila (co około pół roku). 

 

Pielęgnacja domowego królika

Kolejną kwestią, o której nie można zapominać, jest dbanie o wygląd naszego pupila. Króliki krótkowłose same pielęgnują swoją sierść, po prostu ją wylizując. Niemniej jednak podczas takich zabiegów zwierzę może połykać nadmiar sierści, a to skutkuje problemami z jelitami. Aby uniknąć takich powikłań warto od czasu do czasu wyczesywać swojego domowego królika. W sklepach z akcesoriami dla zwierząt bez trudu znajdziemy szczotkę odpowiednią dla naszego zwierzęcia. Jej zakup nie powinien okazać się zbyt dużym wydatkiem. Warto też podkreślić, że do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak wyczesywanie sierści, skracanie pazurków i kontrola uzębienia, trzeba przyzwyczajać królika od małego. W innym wypadku możemy mieć problem z tym, aby zapanować nad zwierzęciem (może być ono bardzo płochliwe).

Można łatwo stwierdzić, że posiadanie królika w domu nie jest tak łatwe, jak z pozoru może się wydawać. Zwierzę wymaga naszego zaangażowania i każdego dnia trzeba poświęcić mu odpowiednio dużo czasu. Do obowiązków właściciela nie należy tylko dbanie o jedzenie i dostęp do świeżej wody, ale też zabawa, pielęgnacja i opieka zdrowotna. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments