Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Koty kojarzą się ze zwierzętami, które zazwyczaj nie opuszczają czterech ścian. Należą do zwierząt udomowionych oraz są jednymi z najlepszych przyjaciół człowieka. Niektóre koty są wypuszczane przez właścicieli na samotne wędrówki, jednak zawsze wracają do swojego domu. W jaki sposób zabezpieczyć pupila, aby bezpiecznie wrócił do właściciela? Najlepszym pomysłem jest założenie obroży, która będzie charakterystyczna dla czworonoga. Jaki wzór obroży wybrać, aby pupil był rozpoznawany i bezpieczny podczas samotnych spacerów? 

 

Jaką obrożę dla kota wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które w zależności od zastosowanego materiału oraz dodatków wahają się w przedziale cenowym od kilku do kilkunastu złotych. Oprócz tradycyjnych obroży dostępne są również specjalistyczne modele, takie jak przeciwkleszczowe lub z dodatkiem feromonów. Jeśli kot nie ma jeszcze obroży, warto zainwestować w dobry produkt, który będzie spełniał zadanie oraz będzie bezpieczny dla zwierzęcia. Jakie modele są najbardziej popularne wśród właścicieli czworonogów? Większość właścicieli decyduje się na te wykonane z miękkiego materiału z możliwością regulacji, zapinane na zacisk z opcją odbijania światła. Drugim najchętniej wybieranym modelem są obroże skórzane z regulacją długości. Na wielu aukcjach internetowych dostępne są personalizowane obroże z haftowanym na zamówienie imieniem zwierzaka oraz numerem telefonu właściciela. Równie popularne są doczepiane adresatki, na których znajdują się podstawowe informacje o zwierzęciu. 

Obroża z materiału z zapięciem oraz regulacją obwodu 

Obroże dla kota wykonane z miękkiego materiału są najbardziej popularne i najchętniej wybierane przez właścicieli. Są też znacznie tańsze od modeli wykonanych ze skóry, które pomimo większej solidności, mogą być znacznie mniej komfortowe dla zwierzaka. Popularne modele wykonane z wytrzymałego materiału mają wygodne zapięcia oraz możliwość regulacji. Najczęściej mają także metalowy zaczep na smycz, a niektóre z nich są odblaskowe lub świecące. Modele mające wbudowane diody LED są dobrym wyborem dla kotów, które regularnie wychodzą na spacery ze swoimi właścicielami. Klasyczne obroże zaopatrzone są w zwykłe, odblaskowe paski, które świecą odbitym światłem. Dzięki temu zwierzak jest widoczny wieczorem i w nocy, co dodatkowo chroni go przed potrąceniem przez samochód.  

 

Obroża skórzana podszyta filcem 

Obroże skórzane podszyte filcem są równie popularne, jak modele wykonane z materiału. Wiele modeli przeszytych jest grubymi i trwałymi nićmi, które dodatkowo gwarantują trwałość produktu. Filc wykorzystywany do podszywania zazwyczaj dostępny jest w dwóch kolorach. Materiał ten zabezpiecza zwierzęta przed odparzeniami oraz otarciami naskórka, które mogą powstać po długim noszeniu obroży. Skórzane modele mają wygodną regulację oraz zapięcie w postaci metalowej klamry. Metalowe dodatki wykonane są z elementów, które są zgrzewane i pokryte specjalną antykorozyjną powłoką. Obroże mają także metalowe półkola, umożliwiające zapięcie smyczy. Wielu producentów oferuje również zdobienie obroży w postaci wyszywanego grawera, wykonanego dowolnie wybraną czcionką. 

 

Obroże z chustą 

Wielu właścicieli czworonogów decyduje się na zakup obroży z ozdobną bandamką. Materiałowa chusta jest doszyta do obroży i stanowi wyłącznie element dekoracyjny, który dodaje uroku pupilowi. Tego typu modele są dobre dla kotów spędzających większość czasu w domu lub dla czworonogów, które w ogóle nie wychodzą na zewnątrz. Wiele modeli z ozdobnymi arafatkami ma stylowe wzory i różne kolory do wyboru. 

Obroże z cyrkoniami

Kocia biżuteria jest coraz częściej spotykana u czworonogów. Wielu właścicieli zarówno psów, jak i kotów chętnie wybiera stylowe, eleganckie dodatki, aby zwierzak wyglądał równie luksusowo. Wiele modeli jest starannie wykonanych i pięknie wykończonych. Nic więc dziwnego, że właściciele kotów zakładają obróżki z cyrkoniami na szyje pupili. Projektanci przyborów dla zwierząt cały czas wymyślają coraz to nowsze wzory, a do zdobienia wykorzystują oprócz cyrkoni także kryształki Swarovskiego. Ozdobne obroże, zwane także kocią biżuterią, mają regulację średnicy oraz wygodne zapięcie. Dzięki temu eleganckie modele są równie praktyczne, jak klasyczne obroże. 

 

Obroże z dzwoneczkiem 

Obroże z elementami dekoracyjnymi dostępne są w wielu sklepach zoologicznych oraz na aukcjach internetowych. Właściciele kotów chętnie wybierają modele wyposażone w dzwoneczek, który ma na celu uniemożliwić kotu zaatakowanie ptaków oraz innych gryzoni. Brzęczący dzwoneczek ostrzega potencjalne ofiary kocurów i kocic, jednak może być źle tolerowany przez czworonoga noszącego taką ozdobę. Jak wiadomo, koty mają bardzo wrażliwy słuch i słyszą więcej niż ludzie. Warto wyobrazić sobie sytuację, w której człowiek non stop chodzi z zawieszonym na szyi dzwonkiem wydobywającym dźwięk przy każdym ruchu. Dzwoneczek przy obroży stanowi zagrożenie dla kota, który regularnie wychodzi na zewnątrz. Sygnał wydobywający się z ozdoby może zwrócić uwagę innych zwierząt, które mogą wyrządzić kotu krzywdę.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments